شاید سؤال خیلی از شما این باشد که چرا باید از قرنیز در طراحی های داخلی استفاده کرد

پیشینه ای از قرنیز

شرایط اقلیمی گذشته و وجود رطوبت ( حتی نفوذ آب باران )، استحکام بناها را کم می کرد و ضمن کاهش عمر بنا و تأثیرات تخریبی، موجب بدنما شدن ظاهر آن می شد. از این رو، بخش پایینی بنا مورد توجه معماران بود و برای غلبه بر این مشکلات، این بخش مهم بنا را به صورت متفاوتی طراحی و با مصالح مقاومی تحت عنوان” ازاره” درست می کردند.

ازاره به حاشیه ی تزئینی از کف اتاق تا ارتفاع یک متری گفته می شود که به عنوان روکش حفاظتی دیوار استفاده می شده است. این عنصر تزئینی و ساختمانی در بیشتر بناهای تاریخی ایران دیده می شود. گونه های مختلف ازاره با سبک معماری و عناصر تزئینی متداول متناسب با هر دوره، متغیر است.

ازاره علاوه بر جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل بنا، برای زیباسازی بنا نیز به کار می رفت.

استفاده از ازاره، امروزه چنان کم شده است که برخی آن را منسوخ می دانند. آن چه در بناهای امروزی می بینیم، نوعی از ازاره کم ارتفاع است که قرنیز نامیده می شود.

 

 

 (کاربرد ازاره در مسجد امام اصفهان)

تعریف قرنیزدر دایرة المعارف های فارسی، قرنیز معمولاً به عنوان پیش آمدگی تزئینی یا حفاظتی برای حفظ دیوار از باران یا ایجاد سایه، در بالا یا پایین دیوار تعریف شده است.

امروزه، معماران قرنیز را به صورت نوار باریکی از سنگ، چوب، پلاستیک و … به کار می برند و آن را در بالای دیوار و یا پای دیوارهای اتاق یا راهرو برای جلوگیری از کثیف شدن یا ساییده شدن دیوارها استفاده می کنند.

 

چرا قرنیزهای پارس فریم ؟

اولین دلیل استفاده از قرنیزهای پارس فریم، برای افرادی است که قصد دارند، منزل یا محل کار خود را پارکت لمینیت کنند. زمانی که پارکت ها نصب می شوند، دور تا دور آن ها، حدود یک سانتی متر از دیوار فاصله دارند. دلیل وجود این فاصله، منبسط شدن پارکت های چوبی در فضای گرم می باشد. این فضا یا درز انبساط، به این منظور است که پارکت ها به دیوار نچسبند و اصطلاحاً جا برای بازی داشته باشند. در غیر این صورت به کلیک های آن فشار خواهد آمد.حال اگر این فضای خالی را به حال خود رها کنیم، علاوه بر فضای نامطلوبی که خواهد داشت، محلی برای جمع شدن گرد و غبار می شود. قرنیزهای پارکتی پارس فریم این فضا را به خوبی می پوشاند و پس از نصب قرنیز، خواهید دید که جلوه پارکت ها هم دوچندان خواهد شد و زیبایی بیشتری خواهد داشت.

و اما دلیل دوم آن است که در محیط هایی که در کف آن از موکت، سنگ، سرامیک و هرچیزی جز پارکت و لمینیت استفاده شده، درست است که نبود پارکت مشکلی ایجاد نمی کند اما در صورتی که در همان فضای ساده، قرنیز طرح چوب یا حتی طرح سنگ و فانتزی با توجه به دکور آن استفاده شود، خواهید دید تا چه اندازه زیباتر خواهد شد.

قرنیزها نه تنها موجب زیبایی و جلوه بخشی به خط تقاطع دیوار و کف می شوند بلکه با جلوگیری از انتقال رطوبت موجود در کف، به گچ کاری دیوارها و برخورد اشیا و اثاث منزل، به نازک کاری دیوارها باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به آن می شود.

قرنیزها امروزه از مصالح متفاوتی از جمله سنگ، چوب، پلاستیک، شیشه، پی وی سی و پلی استایرن راهی بازار شده که قرنیزهای پارس فریم از نوع پلی استایرن آن است.

انواع قرنیز :

قرنیزها با توجه به موادی که در تولید آن استفاده می شود، نامگذاری می شوند.

قرنیز سنگی :

از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته ولی به خاطر هزینه بالا و نصب دشواری که داشته است، همچنین تنوع رنگ کم، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 


قرنیز سرامیکی :

این نوع قرنیز برش هایی از سرامیک است. استحکام کمتری نسبت به سنگ ها دارد و با این که قیمت کمتری نسبت به سنگ ها داشت، اما در بازار جایگاه خوبی پیدا نکرد.

قرنیز گچی :

این قرنیز از جنس گچ می باشد و هیچ استحکامی در برابر ضربه ندارد و با کوچکترین ضربه، شکل ظاهری خود را از دست می دهد. در برابر آب تغییر رنگ خواهد داشت و معمولاً راهی برای تمیز کردن آن وجود ندارد.

 

قرنیز چوبی یا MDF  :

“ام دی اف” کوتاه شدۀ عبارت Medium density fibreboard  به معنی « فیبر یا الیاف با چگالی یا تراکم متوسط» است که از ذرات به هم چسبیدۀ چوب تهیه می شود. این ذرات چوب توسط “رزین” ترکیبی از ” اوره – فرمالدئید” که نوعی چسب صنعتی است، در درجه حرارت بالا و در حالی که تحت فشار زیاد قرار می گیرند به یکدیگر چسبیده و ” ام دی اف” را به وجود می آورند. آنچه ام دی اف را برای سلامتی خطرناک می کند، فرمالدئید به کار رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می چسباند. فرمالدئید ماده ای به شکل گاز یا مایع و بدون رنگ همراه با بوی تند شبیه به بوی ادویه جات است. فرمالدئید موجب اختلالات دستگاه تنفسی، بروز آسم، سرطان بینی یا سرطان های دیگر در افرادی که با این ماده تماس دارند، می شود. این ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت بریزد موجب خوردگی و آسیب شدید به پوست می شود.

مهندسین چوب، برای پوشاندن سطح ام دی اف ( (PVCاز لایه های زیبا که بیشتر از جنس”وینیل” هستند، استفاده می کنند. این ترکیبات نیز با بخار شدن می توانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی را در افراد و به ویژه کودکان و سالمندان به وجود آورند.غلظت های بالای آن در هوای خانه باعث سوزش چشم، آسیب غشای مخاطی، سردرد و احساس سوزش در نای و ایجاد مشکلات تنفسی می شود. همچنین این گاز در دود حاصل از اگزوز اتومبیل ها و سیگار نیز یافت می شود. حال تصور کنید که کابینت ها و حتی قرنیزهای ام دی اف در معرض رطوبت و آب قرار گیرند و فرمالدئید موجود در آن، ترشحات و بخار فرمالین ایجاد کند.

 

قرنیز PVC

قرنیز پی وی سی یا دوتیکه یا قرنیز توخالی از مواد پلاستیکی و از مشتقات نفت خام تهیه می شود. پی وی سی از ترکیبات پتروشیمی و حاوی کلر، کربن، و هیدروژن است با تغییر فرمول میزان هریک از این مواد می توان کیفیت را تغییر داد. قرنیزهای پی وی سی نسبت به آب حساسیتی ندارند اما به دلیل تو خالی بودن استحکام کمی دارند.

 

قرنیز پلی استایرن:

پلی استایرن مواد اولیۀ پتروشیمی هست که در بسته بندی صنایع غذایی و دارویی هم کاربرد دارد. این قرنیزها توپر هستند و در برابر ضربه نسبت به پی وی سی مقاوم ترند. فویل رنگ محصولات پلی استایرن وارداتی هستند و با استفاده از حرارت روی جنس چاپ می شوند و در طولانی مدت معایب روکش هایی که با چسب زده می شوند مثل پوسته پوسته شدن را ندارند.

قرنیزهای پلی استایرن دارای ویژگی هایی از قبیل عدم پوسیدگی و عمر طولانی هستند. به این معنا که در مقابل عوامل تجزیه پذیر مثل اکسیژن و رطوبت، مقاوم بوده و به راحتی دچار آسیب نمی شوند. از سوی دیگر رنگ آنها نیز در مقابل این عوامل همچنان ثابت و پایدار می ماند. نکتۀ قابل توجه این است که کلیۀ محصولات پلی استایرن برای دکوراسیون داخلی استفاده می شوند و نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.

از آنجا که پلی استایرن پارس فریم یا مواد شبه پلاستیک فشرده در مقابل حرارت و سرما مقاوم هستند، مانع از عبور جریان هوا نیز می شوند. در واقع پلی استایرن از عبور جریان هوا جلوگیری کرده و در نتیجه هوای داخل ساختمان به همان حالت باقی می ماند و از هدر رفتن انرژِ برودتی و حرارتی تا حدود زیادی جلوگیری می شود.

محصولات پلی استایرن پارس فریم به دلیل مقاومت و نفوذناپذیری در مقابل آب، می توانند به راحتی با آب شسته شوند. به همین دلیل می توان به راحتی هرگونه لکه را از روی آنها برداشت. همچنین این نوع دیوارپوش پارس فریم در مقابل حملۀ حشرات از قبیل موریانه مقاوم است.

آینده بازار:

در کل می توان گفت به علت مزایای فوق قرنیزهای پلی استایرن پارس فریم در آینده ای نچندان دور به راحتی بازار قرنیز ایران را تحت الشعاع خود قرار داده و کاربردی بیش از زمان کنونی پیدا خواهد کرد.

 

مزایای قرنیزهای پلی استایرن پارس فریم نسبت به قرنیزهای چوبی:

 • صد در صد ضدآب و قابل شستشو.
 • آنتی باکتریال هستند و در برابر حشرات موذی و موریانه کاملاً مقاوم هستند.
 • با توجه به طرح های متنوعی که دارد از آسیب به محیط زیست و قطع درختان جلوگیری می کند.
 • مزایای قرنیزهای پلی استایرن پارس فریم نسبت به قرنیزهای پی وی سی:
 • فویل رنگ قرنیزها از نوع چاپی می باشد و ماندگاری بیشتری دارند.
 • ضد ضربه و توپر هستند.
 • عمر طولانی.

 

مزایای قرنیزهای پلی استایرن پارس فریم نسبت به قرنیزهای سنگی:

 • مقرون به صرفه تر هستند.
 • سنگ ها در هنگام برش پرت زیادی دارند ضمن اینکه نهایتاً ظاهری صاف و یکنواخت نخواهند داشت.
 • استفادۀ آسان در کنج ها.
 • انعطاف پذیر هستند و قابلیت خم شدن دارند.
 • نصب بسیار راحت و سریع تر.
 • تنوع رنگ در طرح های مختلف سنگی، چوبی و فانتزی.

مزایای فوق باعث شده است که قرنیزهای چوبی و سنگی در بازار کم کم جای خود را به قرنیزهای پلی استایرن بدهند. قرنیزهای پلی استایرن پارس فریم در رنگ ها و اندازه های مختلف تولید و به بازار ارائه شده است. طرح چوب، طرح سنگ و طرح فانتزی همه از تنوع رنگ محصولات این مجموعه می باشد که تقریباً تمام سلیقه ها را پوشش می دهد.

 

چرا قرنیز پلی استایرن پارس فریم؟

مجموعۀ پارس فریم از ابتدای فعالیت خود درعرصۀ تولید محصولات دکوراسیون داخلی برای جلب رضایت مشتریان خود و تولید محصول با کیفیت در طرح در طرح و رنگ های مختلف تلاش کرده است. این مجموعه با استفاده از نیروهای مجرب و متخصص و با تکیه بر تجربۀ طولانی خود و همچنین با جذب پیشرفته ترین تکنولوژی های دنیا، در زمینۀ تولید، یکی از با کیفیت ترین واحدهای تولیدی را بنا نهاده است.

قرنیزهای پلی استایرن پارس فریم علاوه بر ویژگی های منحصر به فردی که دارد دارای استحکام و ضربه پذیری بیشتری هستند. از با کیفیت ترین مواد و با به روزترین تکنولوژی ها تولید و ارائه می شوند. در طرح ها و اندازه های مختلف هستند و متناسب با تمام سلیقه هاست.

 

روش برش قرنیزها:

هنگام برش قرنیزها باید دقت زیادی نمود که کمترین درز ممکن را بین برش ها نشان دهد. این کار را می توان با ارّه های برقی ویژه (ارّه فارسی بر) و با تیغه های مناسب انجام داد. ارّه های فارسی بر باید توانایی برش قرنیز با زاویه های مختلف را جهت قرنیزها در کنج دیوارها را داشته باشد به نحوی که با برش قرنیز بتوان گوشه های 90 درجه را به بهترین نحو ممکن ایجاد نمود.

 

روش نصب:

قرنیزهای پارس فریم با توجه به مصالح استفاده شده در پشت کار با روش های مختلفی قابل نصب هستند:

روش اول: در صورتی که دیوار پشت قرنیز از جنس دیوارپوش، گچ یا چوب باشد می توان به وسیلۀ دستگاه منگنه کوب، قرنیز را به پشت دیوار دوخت.

روش دوم: استفاده از میخ بادی و دستگاه مخصوص آن است. این روش هم مناسب دیوارهایی است که جنس آن از دیوارپوش، گچ یا چوب است.

روش سوم: روش دیگر برای نصب قرنیزها استفاده از چسب یک/ دو/ سه یا چسب آکواریوم می باشد. البته در هنگام نصب قرنیزها باید دقت نمود که مقاومت چسب به اندازۀ کافی باشد و به راحتی قرنیز از دیوار جدا نشود. این روش بیشتر زمانی کاربرد دارد که دیوار پشت قرنیز از جنس سنگ باشد.

 

چگونه بهترین انتخاب را داشته باشید…

اصولاً رنگ قرنیزهای پارس فریم را با درب ورودی، رنگ کابینت و یا شومینه هماهنگ می کنند اما اگر کفپوشتان لمینت است، بهتراست قرنیز تیره را انتخاب کنید.

اگر فضای مورد استفادۀ شما کوچک است، مثلاً در حد سالن های 30 یا 40 متری قرنیز با ارتفاع 7 سانتی متری برای فضای شما کافیست و باعث بزرگتر نشان دادن محیط می شود. در صورتی که مساحت فضای شما بیش ازاین متراژ است پیشنهاد می کنیم از قرنیزهای 9 و 11 سانت و حتی 15 سانت پارس فریم استفاده کنید تا جلوۀ بیشتری نشان دهد چرا که در فضاهای بزرگ، فاصله دید از دیوارها نیز به نسبت بیشتر می شود و بلند بودن قرنیز این امکان را می دهد که قرنیز جلوه نمایی کند.

 

 

مورد دیگر در طراحی های داخلی راهروها هستند. راهروها اولین قسمت ورودی هستند، این قسمت معرف سلیقه و طراحی خوب شماست. در این فضا می توان از کاغذ دیواری یا حتی تابلوهایی برای دیزاین استفاده کرد. استفاده از قرنیز در امتداد راهروها بسیار با ارزش هستند با این کار حس دراز بودن راهرو را از آن میگیرید و این فضا را به فضایی خوشایند و جذاب تبدیل می کنید. جالب تر آنکه استفاده از قرنیز در فضای کوچک راهرو باعث بزرگتر نشان دادن آن می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *